ABC PLECAKA W NEPALU! SPRAWDŹ JAK SPAKOWAĆ SIĘ NA WYPRAWĘ

Wycieczki jednodniowe - 1 dzień

Dolina Kathmandu obejmuje trzy główne miasta, będące niegdyś samodzielnymi państewkami, a także sporo mniejszych miasteczek, w których można znaleźć mnóstwo interesujących miejsc do zwiedzania. Poniżej wymieniono najbardziej fascynujące miejsca, do których bez problemu można zorganizować wycieczkę w ciągu dnia.

Durbar Square w Kathmandu (1-2 godziny)
Durbar Sqaure (Plac królewski) w Kathmandu to jedno z wielu zabytkowych miejsc leżące w centralnej części Kathmandu. Dawniej, aż do XIX wieku, była to rezydencja królewska. Podróżnicy mogą podziwiać świątynie hinduskie i budynki z antycznymi, rzeźbionymi drewnianymi oknami i zdobieniami. Można tu poznać między innymi kulturę Newari, zobaczyć świątynię żyjącej bogini Kumari, statuę Hanumana, wiele świątyń oraz muzeów. Stąd można dostać się pieszo na Thamel – centrum turystyczne Nepalu tętniące życiem, w którym można zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne nam w czasie podróżowanie lub treku rzeczy.
  

Swyambunath (2-3 godziny)
Swyambunath to zespół świątyń buddyjskich położonych na szczycie wzgórza leżącego ok. 3 km w linii prostej od Durbar Sqaure, do którego prowadzą urocze, acz strome schody. Jest to jeden z zabytków łączący w sobie elementy kultury zarówno buddyjskiej jak i hinduskiej i jest najlepszym dowodem na harmonijne współistnienie tych dwóch wielkich religii. Centralne miejsce na szczycie zajmuje wielka stupa, który liczy sobie prawie 2000 lat. Z Swyambunath roztacza się przyjemny widok na dolinę Kathmandu i wzgórze.
  

Pashupatinath (2-3 godziny)
Pashupatinath to jedna z największych świątyń hinduskich na świecie położona nad brzegiem świętej rzeki Bagmati. Od 1979 roku wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Pashupatinath można zobaczyć sławną pagodę o złotym dachu i około 500 świątyń oraz pomników. Tylko Hindusom wolno wejść do głównej świątyni, a pozostali zwiedzający mogą zwiedzać tereny wokół świątyni. W Pashupatinath, na brzegu rzeki Bagmati znajduje się kilka miejsce przeznaczonych do kremacji zwłok, a możliwość zobaczenia takiej uroczystości niewątpliwie pozostawi niezatarte wspomnienie. Co roku odbywa się tutaj święto Shivarati. W tym dniu świątynię odwiedza około 700000 osób.
  

Boudhanath (1-2 godziny)
Boudhanth jest kolejnym unikalnym miejscem w Kathmandu. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stanowi niezwykłą atrakcję ze swoją największą w Nepalu stupą buddyjską. To centrum religijne buddystów, gdzie jest też największe nagromadzenie sklepów oferujących buddyjskie wyroby artystycznego rękodzieła. Jest to bardzo popularne miejsce pielgrzymek buddystów. Wokół stupy znajduje się 13 kwadratowych schodów, które uznaje się za drabinę do oświecenia. Dla zainteresowanych może to być również przyjemne miejsce medytacji.
  

Durbar Square w Bhaktapur (3-4 godziny)
Durbar Sqaure (Plac królewski) w Bhaktapur jest jednym z najciekawszych zabytków w Dolinie Kathmandu, którego nie dotknął postęp. To właśnie totaj można zobaczyć typową kulturę Newari, poznać ich tradycje, podziwiać świątynie i spektakularną architekturę. Miejsce to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dawniej, do 1769 roku, znajdował się tu pałac nepalskiej rodziny królewskiej. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Nepalu. Główne place w Bhaktapur to Durbar, Taumadhi, Dattatreya i Plac Garncarski.
  

Durbar Square w Patan (2-3 godziny)
Patan leży 5 km na południe od Katmandu. Jedna z trzech starożytnych stolic. Ważny ośrodek handlowy przemysłu dywanowego, drugie co do wielkości miasto Kotliny Katmandu. Patan w tej chwili odchodzi od swojej nazwy na rzecz historycznej nazwy - Lalitpur – czyli dosłownie Piękne Miasto. Znajdziemy tutaj Durbar Square, który jest wspólny dla czterech części miasta. Durbar Square w Lalitpur uważany jest za jeden z najciekawszych pod względem urbanistycznych miejsc na świecie. Znacząco zniszczony w trakcie pamiętnego trzęsienia ziemi w kwietniu 2015 roku, odzyskuje teraz swój dawny urok. Pałac Królewski z trzema wspaniałymi dziedzińcami, złocona świątynia Bidya, mandir Kriszny (mandir - świątynia) inspirowany architekturą Wielkich Mogołów, posągi wykonane z brązu, wspaniałe muzeum przybliżające nam artystyczną twarz Nepalu z jego hinduistyczną i buddyjską kulturą, świątynie, które stroją to stare miasto w przeuroczy sposób. To tutaj znajdziemy Mahabuddha – świątynię Tysiąca Buddów. Lalitpur to kolebka rzemiosła i architektury całej doliny i miejsce w znaczącym stopniu zamieszkane przez newarskich buddystów.
  
ANNAPURNA PANORAMA YOGA TREK